Soojuspumbad! Soojus loodusest.
Energiakandjate ja nende kasutamisega kaasnevate teenuste hinnatõus on pannud inimesi otsima alternatiivseid küttelahendusi. Lahendusi, mis pakuvad tavapärasest suuremat energia kokkuhoidu ja sellest tulenevalt majanduslikku säästu. Iga inimene otsib oma kodule parimat lahendust. Meid ümbritsev keskkond on energiat täis. Energiavarud ammenduvad välisõhus alles nii uskumatult madalal temperatuuril nagu -272 °C. Soojuspumba abil on võimalik osa sellest looduses leiduvast energiast kokku koguda ja kasutada kütmiseks või vee soojendamiseks. Majanduslikult tasub selline süsteem ennast kiiresti ära. Aastas kingib loodus Teile reeglina rohkem kui poole Teie tavalistest küttekuludest.
Mis asi on soojuspump?
Soojuspump on energeetiline seade, mis kasutab soojuse tootmiseks ümbritsevasse keskkonda salvestunud soojusenergiat. Soojuspumbas võib ära kasutada nii välisõhu, veekogu kui maapinna soojust, mis muudetakse eluruumi kütteks ja soojaks tarbeveeks. Maasoojuspumbad võtavad soojust maapinnast, õhksoojuspumbad kasutavad ära õhus sisalduva soojusenergia. Millise soojuspumba peaks aga valima, kui suur on investeering ja kokkuhoid ning milline on tasuvusaeg? Eestis leiavad iga päevaga aina enam kasutust erinevad soojuspumbad ja suurem osa tänapäeval ehitatavatest eramutest varustatakse mingit liiki soojuspumbal põhineva küttesüsteemiga.
Soojuspumpade tipptehnoloogia pakub mitmeid võimalusi koduste energiakulude vähendamiseks olulisel määral. See on võimalik, kuna äärmiselt efektiivsed süsteemid suudavad nüüd majapidamistes aastaringselt kasutada taastuvaid energiaallikaid. Soojuspumbad, soojust kasutavad ventilatsioonisüsteemid ja päikeseenergial töötavad süsteemid, mis koguvad soojusenergia oma ümbrusest ja suunavad selle koduse vee soojendamisse ja keskküttesse – need on vaid mõned võimalused.
Süsteemide efektiivsust on tõestatud mitmetes pikaajalistes paigaldistes. Tavaliselt piisab juba ainult soojuspumbast, et küttekulud oleksid võrreldes tavalise küttesüsteemiga poole väiksemad. Selliseid tulemusi arvestades tasub algne investeering end ära väga lühikese perioodi vältel. Võrreldes kõikuvate gaasi ja kütteõli hindadega pakuvad soojuspumbad tarbijale hinnastabiilsust. Kuna välisõhus leidub energiat kuni absoluutse miinimumini, siis saab õhksoojuspumpa edukalt kasutada ka isegi enam kui kolmekümnekraadise pakasega. Seega on valida kolme soojuspumba tüübi vahel: õhk-õhk-tüüpi soojuspump (valdavalt kasutatav abiküttena), õhk-vesi-tüüpi soojuspump ja maasoojuspump. Viimased kaks on mõeldud kasutamiseks põhiküttena, mida saab ideaalselt kombineerida ka olemasoleva küttesüsteemiga.
Sisekliimast ja jahutamisest
Ühtlane temperatuur ruumis tagab värske ja puhanud enesetunde. Eriti on seda vaja kevadel ja suvel, kui ilmad muutuvad soojemaks ja ruumi õhku oleks vaja jahutada ja muuta värskemaks. Ideaalseks lahenduseks on õhukonditsioneer (kliimaseade), mis aitab hoida soovitud temperatuuri. Soovituslikult võiks elu-ja tööruumides hoida sisetemperatuuri 21–23 ºC.
Kasutusele on võetud keskkonnasäästlik külmaaine R32
Keskkonnasäästlik külmaaine R32 puhtama tuleviku jaoks!
Panasonicu kogu tooteseerias on kasutusele võetud keskkonnasõbralikum külmaaine R32. Arvestades praegu kasutsuel olevat suurt kliimaseadmete arvu mängib olulist rolli see, millist gaasi süsteemides kasutatakse. R32 kasutamine Panasonicu kliimaseadmetes annab seadme kõrgema kasuteguri, suurema energiasäästu, 75% vähem mõju kliimasoojenemisele ning nimetatud külmaaine ei kahjusta osoonikihti.
Panasonic – Efektiivne ja keskkonnasäästlik külmaaine R32
Tööpõhimõte, funktsioonid ja kasutusala
Õhukonditsioneer on oma tööpõhimõttelt samasugune nagu külmkapp. Enamasti leiab see kasutust suvisel ajal ruumide jahutamisel. Kaasaegsed konditsioneerid on inverter-tüüpi, mis tähendab, et seadet on võimalik kasutada talvel ka ruumide kütmiseks. Erinevaid funktsioone kasutades on seadmega võimalik vähendada ruumi õhus niiskust, samuti ebameeldivaid lõhnu. Selleks on seadmed varustatud spetsiaalsete filtritega, mis puhastavad õhku ja vähendavad õhus lendlevaid tolmuosakesi. Täiuslikumate seadmete puhul on lisaks kapronfiltrile kasutusel ka lisafiltrid ja ionisaator. Nende abil puhastatakse ruumi siseõhku, mis tagab värskema ja puhanud enesetunde. Ionisaatori poolt tekitatavat ruumi õhu värskust võib võrrelda puhta ja värske õhuga, mis tekib näiteks peale äikesevihma metsas või voolava kose läheduses.
Sõltuvalt seadmest on võimalik reguleerida ruumi temperatuuri vahemikus 16-30 ºC, ventilaatori töökiirust, seadme sisse- ja väljalülitust, õhuvoolu suunavate labade asendit jm. Lisafunktsioonide valik sõltub juba konkreetsest seadmest ja mudelist.
Paigaldades õhukonditsioneerile lisavarustusena nn talvevarustuse, on seadmega võimalik ka talvel jahutada. Ilma talvevarustuseta ei saa konditsioneeri aastaringselt kasutada. Aastaringne jahutus võib osutuda vajalikuks näiteks serveriruumides.
Osa õhukonditsioneere töötavad ka vastupidiselt, st kütavad ruume. Selliseid seadmeid võib nimetada soojuspumpadeks. Kasutamaks seadet kütmiseks ehk soojuspumbana, peab seade olema inverter-tüüpi. Müüjalt tasub uurida, milline on konkreetse seadme lubatud töötemperatuuri vahemik.
Õige võimsusega seadme valik on äärmiselt oluline
Konditsioneeri ostes on kõige olulisem valida õige võimsusega seade. Seadme võimsus on olulise tähtsusega, kuna valesti valitud seadme puhul ei tööta seade efektiivselt. Sellest tulenevalt tuleb jälgida, millistesse tingimustesse see paigaldatakse ning kui intensiivselt seda kasutatakse. Samuti tuleb arvestada. millist tüüpi seadet oleks kõige mõistlikum paigaldada. Kõige enam on levinud seinale ja lakke paigaldatavad mudelid.
Kvaliteetse seadme elueaks arvestatakse üldisel 15-20 aastat, kuid see aeg võib ka pikem olla. Mida täpsemalt on valitud seadme võimsus, seda paremini see töötab ja vastupidavam on. Liiga väikese võimsusega konditsioneer töötab aga pidevalt ja kurnab seadet. Samuti ei suuda suvel liiga väikese võimsusega seade ruumi ära jahutada.
Seadmete vastupidavuse ja efektiivsuse juures on olulise tähtsusega regulaarne ja korrapärane hooldus. Hooldamata seade tarbib rohkem elektrit, kaotab oma võimsuses ja ei suuda tagada ruumi õhu kvaliteeti. Konditsioneeriga jahutamine võib olla säästlik ja efektiivne. Korralikult hooldatud ja paigaldatud seade suudab 1 kWh kohta toota kuni 3,5 kWh jahutust.
Õhukonditsioneeri soetamisel on oluline eelnevalt konsulteerida seadme müüjaga ja tutvuda tootega. Tasuks tähelepanu pöörata garantiiajale ja garantiitöö hilisemale teostajale. Seadme soetamine on alles esimene samm. Konditsioneeri töökindluse juures on väga oluline õige ja kvaliteetne paigaldus. Tähtis on, et seade oleks paigaldatud oma ala spetsialistide poolt. Paigaldamine ei nõua spetsialistilt rohkem aega, kui üks päev ja üldiselt saab hakkama siseviimistlust rikkumata. Kõik sõltub sellest, kuhu ja kuidas on võimalik seade paigaldada.
Miks valida õhksoojuspump?
Õhk-õhk soojuspumbad sobivad hästi nii iseseisvaks küttelahenduseks kui olemasoleva kütte toetamiseks uutes ja vanades majades. Õhksoojuspumba kasutegur sõltub välisõhu temperatuurist, tavalise elektripõhise küttega võrreldes on õhk-õhk soojuspumpade elektrikulu kuni 78% soodsam. Õhk-õhk soojuspumpade võrdlus teiste fossiilsete kütteallikatega tõstab tugeval esile soojuspumpade erakordse säästlikkuse. Õhksoojuspumpade hinnad sõltuvad soojuspumba võimsusest.
Õhk-õhk soojuspumpade paigaldamine on lihtne: need sobivad nii uutesse kui vanadesse majadesse, nii suuremate hoonete kui väiksemate erakorterite kütmiseks. Professionaalne õhk-õhk soojuspumba paigaldus on tagatud meie koolitatud ekspertide poolt. Õhksoojuspumpade hinnad on seotud iga konkreetse õhk-õhk soojuspumba võimsusega: mida madalam on hoone soojapidavus, seda suuremad on nõudmised õhksoojuspumba tehnilisele võimekusele.